A kertészeti ágazat helyzete 2018

Beszámoló az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottságának év végi üléséről

A gyógynövény ágazat helyzete is terítékre került 2018. november 26-án az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának ülésén Dr. Mártonffy Béla előadásában, melyet „A kertészeti ágazat helyzete” címmel tartott a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Országos Kertészeti és Beszállítóipari Osztályának elnöke. Mint elmondta a magyar kertészet a magyar mezőgazdaság legintenzívebb, kis területen nagy értéket előállító, legtöbb kézimunkaerőt foglalkoztató ágazat. Teljes elsődleges termékkibocsájtása 415 milliárd forint, áruértéken jóval meghaladja az 1000 milliárd Ft-ot. Jelentős a szerepe a vidéki foglalkoztatásban és a vidéki lakosság helyben tartásában.

Mártonffy kitért mind a zöldség, gyümölcs, díszkertészet, szőlő és gyógynövény ágazat aktuális helyzetére és célkitűzéseket fogalmazott meg általánosságban a kertészeti – és az egyes ágazatok sikeres működésének és versenyképességének megőrzésére. 

Mártonffy szerint a gyógynövény ipar speciális szegmens a magyar gazdaságban: hagyományos mezőgazdasági, kertészeti ágazat, mely magába foglalja a gyógy-, aroma- és fűszernövények gyűjtését, termesztését és feldolgozását, diverzifikálva ezzel a hazai agrár- és élelmiszerágazatot. Az egészséges életmód, megelőzés, egészség fenntartás és a gyógyításban betöltött szerepe révén nagy jelentősége van az egészségiparban, fontos alapanyagokat szolgáltat továbbá a kozmetika és vegyipar számára. Évszázados hagyományai miatt pedig az idegenforgalom és a turisztika számára is kiemelkedő lehetőségeket nyújt. Ezen okokból a gyógynövény ágazat az átlagosnál összetettebb, sajátos szakmai terület, amit –mint megjegyzi- sem a jogi szabályozás, sem az annak alapján kialakuló gyakorlat nem kezel racionálisan. 

A gyógynövény ágazat sikeres működéséhez és versenyképességének megőrzéséhez fő célkitűzésként a gyűjtés szabályozási környezetének korszerűsítését, az adminisztratív terhek egyszerűsítését, a gyógynövény termesztés fejlesztését, a vadon termő fajok termesztésbe vonását jelölte meg. Hozzátette, hogy a gyógynövény ágazat fejlesztését is tárgyaló ágazati stratégiát 2019. első negyedévében fogja elkészíteni a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Gyógynövény alosztálya és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.