Enni, inni, kenni, mosni, ruhát szőni - már gyűjtheted a csalánt!

Angyali ajándék a Teremtőnek

Ahogyan a népnyelv még emlegetni szokta, a csollán, csollány egy olyan csodálatos növény, melynek minden része gyógyító hatású.

A csalánvirágúak rendjének csalánfélék családjának tagja, a drogot a nagy csalán szárított levele, hajtása, gyökere, ritkán termése adja: klorofill,  karotinoidok, vitaminok (B,C,K,U) flavonoidok, aminok (hisztamin szerotonin) ásványi anyagok egyaránt találhatók benne.

Keresd a vízpartokon!

A csalán évelő, lágyszárú, kétlaki faj, mely május végétől szeptemberig virágzik. Magját júniustól októberig érleli, gyöktörzse hosszú, hengeres, kúszó, elágazó, barázdált barnássárga. Hajtása 20-150 cm hosszú, szára négyélű el nem ágazó. Levelei nyelesek, szélük fűrészes. A szár és a levél egyaránt serte- és csalánszőrökkel borított. A virágzatok a levelek hónaljában illetve a szár csúcsán helyezkednek el. Termése felső állású magházból fejlődő, egymagvú sárga vagy sárgásszürke színű makkocska. Eurázsiából származik, hazánkban főleg árterületeken, vízparti helyeken terem, de minden ember lakta helyen megtalálni. Főleg a tápanyagban gazdag és enyhén meszes talajt kedveli, tavasztól őszig lehet szedni levelét, föld feletti hajtásait.

 

Így gyűjtsd és szárítsd

Legjobb, ha kesztyűt húzunk, és alulról felfelé húzzuk le róla a leveleket. Ha viszont vágjuk, akkor azonnal tépjük le a leveleket a szárról, mert az gyorsan fonnyad és nehéz lesz később eltávolítani róla a gyógyerejű leveleket. Tiszta, szellős helyen kell szárítani, gyakran megforgatva. A napos hely nem jó neki, mivel a napfény hatására a levelekben lévő festékanyag elbomlik és a drog értéke csökken.

 

A háború szolgálatában

A csalán minden része gyógyító hatású, gyökerétől kezdve a szárán és a levelein keresztül a virágjáig. Értékét már nagyon korán felismerték, a bronzkori sírokból ásatások során csalánból készült halotti leplek maradványai kerültek elő. Az ókorban már gyógynövényként alkalmazták, a görögök kígyóharapásra és skorpiócsípésre, mérgezések kezelésére használták.  

A római légiósok azzal a hatással éltek, hogy a csaláncsípéstől felmelegszik a bőr, ez a hadjáratok során az északi, hideg területeken nagyon hasznosnak bizonyult. Később ezt az eljárást alkalmazták az ízületi és köszvényes tünetek enyhítésére.   A csalánszövettel a középkorban a kendert helyettesítsék, készítettek belőle fonalat, szövetet, ezek voltak a katonai egyenruhák alapanyagai. Ezzel a technikával később az első világháborúban is éltek. A művészetet is megihlette ez a gyógynövény, Albrecht Dürer olyan angyalt festett, aki csalánnal a kezében repül az Isten trónusához.

 

Gyógyít, szépít, tisztít

A csalán gyógyhatását már tudományos vizsgálatok is igazolták, kimutatták, hogy egyes hatóanyagai lassítják a prosztata megnagyobbodását, a hormonanyagcserét kedvezően befolyásolják, csökkentik a vér koleszterin szintjét. E célra a csalán gyökeréből készült készítmények alkalmazhatók. Immunserkentő és gyulladáscsökkentő hatását is alátámasztották a kutatások. Vas, A- és K-vitamin tartalma miatt a friss csalánt fogyasztva ellenállóbb lesz szervezetünk, és a fáradékonyság, kimerültség tüneteit is jól orvosolhatjuk vele. A friss levél kiváló antioxidáns, gyökfogó hatású.

A csalán gyakran szerepel vizelethajtó és un. „vértisztító” teákban, reuma és köszvény kezelésére használják, de húgyutak gyulladásainál s vesekő kezelésében, megelőzésében is hatásosan alkalmazható. A népi orvoslásban a máj- és epebántalmak, a lép, a gyomor és légzőszervek hurutos megbetegedései, a gyomorgörcsök, fekélyek és a tüdő megbetegedései ellen egyaránt használták. Gyakran része tavaszi tisztítókúráknak. Ilyenkor reggel éhgyomorra kell elkortyolni egy csészével, majd napközben is fogyasztani belőle néhány pohárral.  A legjobb, ha cukor nélkül isszuk, de aki nem szereti az ízét, kamillát vagy borsmentát bátran adhat hozzá. Fontos szabály, hogy teafőzéskor mindig csak forrázzuk! A csalán nem csak gyógyít, szépít is. Fiatal leveleit érdemes arcgőzöléskor használni, a zsíros bőrre nagyon jó hatású, nem véletlenül sok arctisztító krém alapanyaga. A hajjal is csodákat tesz, ha rendszeresen alkalmazzuk, megerősíti a hajhagymákat, gyorsabban nő majd a hajunk és gyönyörűen csillogó lesz. Korpás fejbőr kezelésére is használható. Ha szeretnénk vele megmosni a hajunkat, akkor egy 5 literes edényben 4-5 maréknyi friss vagy szárított csalánra öntsünk hideg vizet, majd lassú tűzön melegítsük fel forrásig. Hagyjuk hűlni 5 percig és már használhatjuk is.