Kend, idd, színezd – a sokoldalú körömvirág

A macskagyökér a kert dísze, a bőr barátja, a rovarok réme

A körömvirágról általában mindenkinek a belőle készült krém jut eszébe, hiszen leginkább a bőr bajaira jó gyógyír ez a növény. Ám hatóanyagai révén valójában egész szervezetünkre pozitív hatása lehet. Jó tudni, mi mindenre alkalmazható, sikerrel.

A körömvirág, vagy ahogy a népnyelv nevezi, kenyérbélvirág, macskaköröm a fészekvirágzatúak rendjébe, az őszirózsafélék családjába, és az őszirózsaformák  alcsaládjába tartozó faj. Egyéves lágyszárú növény, gyökerei karószerűek, mélyre hatolnak a talajba. Szára szögletes, aljától elágazó, levelei hosszúkás, lándzsa alakúak. Nyelves virágai 4-8 sorosan helyezkednek el, különböző színárnyalatúak, de csak a szélen lévő virágok adnak csíraképes kaszatterméseket, a termések mérete, formája, görbültsége fajtánként és egy virágzaton belül is igen eltérő lehet.

Gyógynövénytermesztés céljára a nagy, telt vagy félig telt virágzattal, sötétnarancs színnel rendelkező fajták ajánlottak. Drogja a virág, hatóanyagai a  vízben oldódó flavonoidok, a zsíroldékony, sárga-, narancssárga karotinoidok, a vízben oldódó szaponinok és zsíroldékony triterpének, szterolok; illóolajok, valamint nagy molekulasúlyú poliszacharidok.

 

Hova ültessük?

 

Mediterrán eredetű növény, a Földközi-tenger mellékén és Ázsia nyugati térségében őshonos. Európában a 12. századtól termesztik. Szereti a meleget és a napfényt, jól tűri a szárazságot is, igazán hatékony drogot a jó vízgazdálkodású, könnyen melegedő talajon ad, viszont párás helyeken veszélyezteti a lisztharmat fertőzés. A hideget is jól viseli, még a kisebb fagyoknak is ellenáll. A körömvirág gyorsan fejlődik, 6-7 hetes korukban, május végén, június elején már virágzik, a melegedéssel felgyorsul a hajtásképződés és a virágok ettől kezdve kisebbek lesznek. Érdemes 3-4 naponta szedni, ez serkenti a további virágzást, így egészen a fagyokig lesz mit betakarítani.

Színét és gyógyerejét csak úgy őrzi meg, ha a szedés után azonnal és gyorsan szárítjuk a virágokat. A kisebb mennyiséget árnyékos, huzatos, védett helyen terítsük szét és mivel erősen nedvszívó drogja van csomagoláskor is dobozba vagy bélelt papírzsákba tegyük. 

 

A gyógyító erő

 

A körömvirágot már az ókorban ismerték és használták, a középkori szerzetesek is termesztették gyógyászati célokra. Fitoterápiás hatása az úgynevezett citoprotektív (sejtvédő) vegyületeknek köszönhető. Hámosító, bőrújraképződést elősegítő tulajdonsága bizonyított, vizes kivonata immunstimuláns. és tudományosan bizonyított az antibiotikus, baktericid és vírusölő hatása is. Gyulladáscsökkentő hatása a triterpenoid komponenseknek köszönhető. Érdemes tehát fogyasztani belsőleg is, teaként jó gyógyír gyomor- és nyombélfekélyre, májgyulladásra és vértisztításra. Mivel serkenti az ösztrogénhormon termelését, azoknak a nőknek is segít, akik menstruációs panaszokkal küzdenek, enyhíti az azt kísérő fájdalmakat és idegességet is. A belőle készült olaj belsőleg is csökkenti a gyulladásokat.

 

A bőr barátja

 

Természetesen főként a bőr gyógyítójaként használják, alkoholos, glicerines vagy olajos kivonatát krémek, kenőcsök alapanyagaként alkalmazzák, hiszen a körömvirág bőrnyugtató, regeneráló tulajdonsággal rendelkezik. A sebgyógyulást elősegíti, hatásos ekcéma és visszérgyulladás kezelésére is, fertőtlenítő hatását szájüregi betegségek során is érdemes kihasználni.

 

Nyáron különösen hasznos, hiszen a napégés okozta bőrgyulladás is könnyebben gyógyítható vele, de a rovarcsípések kellemetlenségeit is tudja enyhíteni. Hasznos a kertben, a gyökerek által kibocsátott anyagai miatt nematóda fertőzés ellen vethető be, a növény kivonatának pedig csigaölő és allelopátiás hatása van. A háziasszonyok pedig kiválthatják vele a sáfrányt, amit színezőanyagként használnak például a levesekhez, a körömvirág jóval olcsóbb és szintén gyönyörű színt ad. Ehető virág, így a salátákban is jól mutat.

 

Így készítsd

 

A körömvirág krémet - melyet a Naturland termékeként ismerhetünk főként - otthon is elkészíthetjük disznózsírból, esetleg sea- vagy kakaóvajból. Adjuk a zsírhoz a szárított körömvirágot, majd főzzük vele néhány percig. Ezután 24 órán keresztül hagyjuk állni. Másnap melegítsük fel, szűrjük le és tegyük sterilizált üvegbe. Zárjuk le légmentesen és hűtőben tároljuk.