Nemzetközi versenyben a magyar tökmagolaj

A hazai védjegyet már megkapta

Hidegen sajtolt és szűz eljárással készült tökmagolajaival indul nemzetközi megmérettetésen a karcagi Agroperfekt Kft. Horvátországban, Varazdin városában immár másodszor rendezik meg az Alpok-Adria Nemzetközi Tökmagolaj Kiállítást.

A nevezett olajakat már áprilisban eljuttatták egy begyűjtő helyre, innen került egy bíráló bizottság elé. Kóstolás és egyéb szakmai vizsgálatok előtt állnak még a termékek, hogy milyen eredménnyel szerepelnek, az csak a rendezvényen, május 25-én derül ki.

A verseny kiírása szerint csak 100%-os tökmagolajjal lehetett nevezni, az Agroperfekt Kft által elküldött egyik termék ezen túl még hideg eljárással is készült, sőt korábban megkapta a Kiváló Magyar Élelmiszer védjegyet is, így az ügyvezető, Kiss Mihály nagy várakozással tekint a megmérettetés elé.

A hidegen sajtolás nagy előnye, hogy az alapanyagokban lévő értékes vitaminok és egyéb hasznos anyagok nem sérülnek, sok esszenciális zsírsavat tartalmaznak, az olaj vegyszer és adalékanyagok nélkül készül, mechanikus úton.

Az Agroperfekt Kft a nyomon követhetőséget tartja nagyon fontosnak, vetéstől betakarításig kiemelt figyelmet fordítanak a növényre, majd az üzemben a magvakat közel 100%-os tisztaságig tisztítják, csak ezután kerül sajtolásra az alapanyag. A sajtolás nagy gonddal történik, utána ülepítik, szűrik, végül palackozzák az olajakat.

A tökmag mellett napraforgóból, repcéből, kendermagból, lenmagból, máriatövisből és mákból is készül olaj az üzemben. Az olajok kisajtolása után, a visszamaradt száraz anyagot, az úgynevezett pelletet is felhasználják, darálás után lisztet állítanak elő belőle. Ez akár a sima liszt helyett is használható, íme egy recept azoknak, akik szeretnek kísérletezni:

Mákos hókifli

Hozzávalók:

  • 10 dkg vaj
  • 10 dkg mákliszt
  • 15 dkg simaliszt
  • 10 dkg kristálycukor
  • 2 db tojás
  • fél csomag sütőpor
  • reszelt citromhéj vagy narancshéj
  • szükség szerint tej a hígításhoz

 

Elkészítés:

1. A hozzávalókat alaposan összegyúrjuk.

2. Kifli formákat készítünk, vagy figurákat szaggatunk belőle.

3. 170 fokon megsütjük.