Az évszak gyógynövénye: a fehér fagyöngy

A különös élősködő növényhez gazdag mitológiai hagyomány kapcsolódik: a germán és keltanépek varázsnövénynek tartották.

Történetek, mítoszok  
A különös élősködő növényhez gazdag mitológiai hagyomány kapcsolódik: a germán és kelta népek varázsnövénynek tartották. A kelták szerint egy nagy zivatar idején, a mennydörgés istene varázsolta egy villámcsapással a lombok közé. A germán mitológiából ismert Baldur, a béke istene, egy alkalommal figyelmeztetést kapott, hogy vigyázzon, mert az életére törnek. Frigg, Baldur anyja, minden élőlénnyel megígértette, hogy nem bántja a fiát, ám a jelentéktelen külsejű fagyöngy elkerülte figyelmét! Így egy álnok cselszövő fagyöngyből készített nyíllal ölte meg Baldurt. De a jóságos Frigg, a szeretet istennője mégsem akarta bántani a fagyöngyöt, sőt a szeretet jelképévé tette! Azt kérte az emberektől, hogy akik megállnak egy fagyöngy ellepte fa alatt, csókolják meg egymást a szeretet és megbocsátás jeléül. A korai keresztények között is élt egy legenda, mely szerint a fagyöngy eredetileg egy sudár törzsű, magasra növő fa lett volna. Krisztus keresztjét is törzséből ácsolták. Ezért Isten megbüntette a fát, elvette a törzsét, és élősködésre kárhoztatta. 
 
Egy kis botanika  
A szantálfafélék családjába tartozó fehér fagyöngy (Viscum album L.), félélősködő, kétlaki, gömb alakú cserje. Szívógyökereivel behatol a gazdanövénybe és vizet szív el tőle. Ha megtámad egy fát, gyorsan elszaporodik rajta és előbb utóbb el is pusztítja. Szára többszörösen villásan elágazó. Kérge barnás, sárgászöld színő. Levelei 3-6 cm hosszúak, bőrneműek, lapát alakúak, sárgás-halványzöld színűek, átellenesen állnak a száron. Apró virágai a szárak elágazásánál csoportosan találhatók. Termése álbogyó, éretten fehér színű, ragadós anyagot tartalmaz. Ne tévesszük össze a hasonló életmódot folytató, lombhullató, sötétzöld levelű, szürke-fekete ágú, sárga álbogyójú fakín vagy sárga fagyöngy (Loranthus europaeus Jacq.) telepeivel. 


Gyógyhatása
Népgyógyászati tapasztalatok alapján teáját a magas/ingadozó vérnyomás kiegészítő terápiájában alkalmazzák. Erre a célra szárított leveles hajtásait használják (Visci albae stipes). Sokféle hatóanyagot tartalmaz, többek között kolint, acetilkolint, propionilkolint, viszkotoxin proteint, szaponint, oxidáz enzimet, cukrot és keményítőt. Keverékekbe szívnyugtató teák alkotórészeként kerül. Termésének ragadós nedvéből régebben légyfogót és madárfogó lépet is készítettek. 


Hogyan gyűjtsük?
A fehér fagyöngy ágvégeit hasznosítják gyógyászati célokra, melyeket ősztől tavaszig - a gazdafák lombfakadásáig - érdemes gyűjteni. 
 
Hogyan használjuk?

A házi gyógyászatban kizárólag gyógynövény teaként használhatjuk. Napi egyszeri 1,5 g- 2,0 g fehér fagyöngy leveles hajtást egy csésze (kb. 250 ml) hideg vízben történő, 2 órát meg nem haladó áztatással készíthetünk el. Alkalmazása nem javasolt alacsony vérnyomás esetén, illetve vérnyomáscsökkentő kezelésben részesülőknél, mert befolyásolhatja a terápiát. 18 éves kor alatt nem ajánlott az alkalmazása. A gyógyszeripar készítményeinek alapanyagaként hasznosítja. 
 
Reményik Sándor: Fagyöngyök

Ha könny a gyöngy: 
A fagyöngyök az erdő könnyei, 
Parányi könnyek, mozdulatlanok, 
Fák sudarára fagyott sóhajok, 
Az erdő könnybefagyott bánata, 
Élősködik, mint minden bánat, 
Amely az élet üterére támad 
És lassan, észrevétlen 
Felszürcsöli vérét a büszke fáknak."