Gyógynövénytea kisokos

Kérdések és válaszok a gyógynövényteákról

Mikor, hogyan fogyasszuk a gyógynövényteákat?

A gyógynövényekből készült teákat elsősorban a betegségek megelőzésére, enyhe betegségtünetek megjelenésekor érdemes fogyasztani, de a kellemes aromájú és illatú, enyhe hatású gyógynövényekből (csipkebogyó, citromfű, hársfavirág) készült élvezeti teák a nap bármely időszakában fogyaszthatóak folyadékpótlás céljából.

Amikor valamilyen egészségügyi panasz miatt fogyasztunk gyógynövényteákat, akkor már előfordulhatnak megkötések a fogyasztás időpontjára vonatkozóan. Ha az étvágyunkat szeretnénk javítani, akkor étkezés előtt kb. fél órával kell a gyógynövényteát elfogyasztani (üröm, cickafark, gyermekláncfű). Ha emésztésünket szeretnénk felpörgetni, puffadást, görcsöket oldani, akkor étkezés után kell elkortyolni a teánkat (menta, édeskömény, kamilla) . Előfordulnak olyan esetek is, amikor inkább az esti órákban ajánlott a gyógynövénytea elfogyasztása. A székrekedés elleni enyhe hashajtó hatású teákat este, lefekvés előtt ajánlott inni, enyhe hashajtó hatásuk kialakulásához pár óra szükséges, így reggelre fejtik ki hatásukat. Hasonlóan a nyugtató, altató teák (citromfű, levendula, macskagyökér) fogyasztásának ideje is este van, a gondtalan éjszakai pihenés elősegítésére lefekvés előtt kb. másfél órával érdemes fogyasztani őket. Később már semmiképp se, hogy az alvást ne kelljen mosdóba járással megszakítani. Lefekvés előtt közvetlenül nem ajánlott a gyógynövényteák fogyasztása, különösen igaz ez a vízhajtó hatású gyógynövényekre és tea keverékekre.

Hogy készítsük el a gyógynövényteákat?

A gyógynövényteák elkészítésénél mindig figyelembe kell venni azok hatóanyag-tartalmát, és úgy kell teánkat elkészíteni, hogy a lehető legnagyobb mennyiségben, károsodás nélkül oldódjanak ki a hasznos komponensek. A gyógynövénydrogok közül a gyökereket, kéregdrogot vagy terméseket tartalmazókat forrásban levő vízhez adjuk, és még pár percig forraljuk, a folyamat eredményeként gyógynövény főzetet kapunk. Így az keményebb növényi szövetekből is kioldható a hatóanyag-tartalom. Virágzatokból, levelekből, virágos leveles hajtásokból, könnyebben kivonhatók a hatóanyagok, ilyenkor elegendő forrázatot készítenünk, akárcsak a fekete teához hasonlóan. Azaz a gyógynövény drogot forrásban lévő vízzel leforrázzuk, majd kb. 5-10 percig állni hagyjuk. Érdemes lefedni közben a forró italt, így a jótékony hatású illó összetevők nem illannak el belőle. Bizonyos hőérzékeny hatóanyagot tartalmazó gyógynövényeknél, amilyen a csipkebogyó is C-vitamin tartalma miatt, a gyógynövény drogot szobahőmérsékletű-langyos vízben kell áztatni, hogy vitamin tartalma ne károsodjon. Szintén hideg vízben áztatjuk (3-4 órán keresztül) a nyálkatartalmú gyógynövényeket (pl. mályva) és a fehér fagyöngyöt (maximum 2 órán keresztül). Ha mégis kétségünk van egy-egy konkrét tea, vagy teakeverék esetén a megfelelő elkészítési módról, segítségünkre lesz a termék csomagolása: a gyártók rendszerint feltüntetik az elkészítésre vonatkozó útmutatást és az esetleges figyelmeztetéseket, korlátozásokat is a csomagoláson.

Mikor fogyasszuk el az elkészült teát?

Az forrázással, főzéssel, vagy hideg vizes áztatással elkészített gyógyteánkat frissen, közvetlenül az elkészítés után érdemes fogyasztani, ugyanis ekkor a leghatékonyabbak. Az állás során bizonyos, főként illékony hatóanyagok eltűnhetnek, vagy átalakulhatnak a teákban.

Ha élvezeti teaként fogyasztjuk a gyógynövényteát, akkor más a helyzet: akár órákkal később, vagy jeges teaként lehűtve is fogyaszthatjuk az elkészített italokat, élvezeti értékükből, ízükből, aromájukból mit sem veszítenek és a nyári melegben remek szomjoltóként is szolgálhatnak.

Hogyan ízesíthetjük a gyógynövény teánkat?

A minőségi teákat ízesíteni sem szükséges, így jobban érezhetjük az ízüket. Ha mégis ízesítés mellett döntünk, használjunk inkább mézet, citromlevet (ezeket csak langyos teába tegyük), cukor helyett pedig az egészséges életmód részeként természetes édesítőket érdemes előtérbe helyezni. Vannak azonban olyan gyógynövényteák is, amiket kifejezetten nem szabad édesíteni, ízesíteni: ilyenek a keserűanyagokat tartalmazó gyógynövényekből készített teák, mivel ezeknél a keserű íz miatt alakul ki a kedvező étvágyjavító hatás. A teakészítéshez ajánlatos elkerülni a fém eszközök használatát, és a kemény, klóros csapvizet.

 

Még több információ a biztonságos gyógynövénytea-fogyasztásról, 2022-ben kiadott ismeretterjesztő kiadványunkban olvasható.