Készülj a télre, száríts hársvirágot!

Virágban a szentként tisztelt szádokfa

Gyógyító tea, üdítő szörp, csodálatos méz - gyógyít és finom egyszerre, nem szabad kihagyni!

Görög szóból ered annak a csodálatos gyógynövénynek a neve, ami lassan virágba borul, a június a hársfák hónapja. A latinul „tilia” elnevezés jelentése szárny, hiszen a virág szárán található falevelek olyanok, mint valami szárnyak. A hársnak számos faja létezik: van kislevelű, közönséges, nagylevelű, veres és ezüst hárs is, de magyarul leginkább úgy emlegetik, mint szádokfa, európai, holland, széleslevelű, vöröskérgű, ezüstlevelű vagy magyar hárs.  

 

Jellegzetes küllem

Lombhullató, magas növésű, terebélyes koronájú fa a hárs. Botanikai leírása szerint: levelei egyszerű, tagolatlan, hosszú nyelű, aszimmetrikusak, melyek váltakozó állásúak, fűrészes szélűek, szíves vagy ferde vállúak. A virágzati tengelyhez hozzánőtt a világoszöld, nyelvszerű, hártyás murvalevél. A hímnős, kellemes illatú virág öttagú, sok porzóval. Termésük kicsi, gömbölyded vagy megnyúlt, 1-2 magvú tok. A kislevelű virágzatát 5-15-ösével sárga virágok alkotják és június második felében virágzik. A közönséges hárs virágzata lecsüngő. A nagylevelű hárs virágai már korán, június elején, közepén nyílnak, ez a faj a hideggel szemben toleráns. Az ezüst hárs pedig csak június végén, július elején borul virágba és majdnem függőlegesen lecsüngő kevesebb virága van. Legkönnyebben levelükről tudjuk megkülönböztetni őket: a kislevelű hárs levélfonákán rőtvörös szőrök találhatóak az érzugokban, a nagylevelű hársnak fehér-sárgás színű az érzuga, a közönséges hársnak pedig fehéren szőrözött. Az ezüsthárs levelének fonáki része nem szőrözött, viszont nemezesen ezüstös. A drogot ezek közül a kislevelű, a nagylevelű és a közönséges hárs egész, murvalevéllel együtt szedett és megszárított virágzata, illetve ezek keveréke adja, kereskedelemben kőhárs, vagy orvosi hárs néven találhatjuk meg. Hatóanyagai között flavonoidokat, fenolsavakat, illóolajat, cserzőanyagot találni.

 

Szerelem, hűség, szentség – a hárs tisztelete

Mivel a hárs nagyon hosszú életű az antik népek a hallhatatlanság szimbólumaként tisztelték. A görög legenda szerint Zeusz úgy parancsolta, hogy Filemon tölgyfává, felesége Baucisz pedig hársfává változzon, ők együtt őrzitek a főisten templomát, így aztán a hársat a házastársi hűség jelképének is tartották.

A germánok is a szerelmesek fájának mondták, mely termékenységet, jómódot hoz, a középkorban pedig a templomokban is helyet kapott, hiszen szentek szobrait faragták hársfából.

 

Szeretik a meleget

A hársfajok meleg égövi, csak részben mérsékelt övi növények, nagy számban Délkelet-Ázsiában és Brazíliában élnek. Európában a kislevelű hárs honos, utak, sétányok mentén fasort alkotnak, parkokban és ligetekben szoliterként ültetik. Szeretik használni városok, falvak fásításához és díszítéséhez, a legkedveltebb kontinentális jellegű fafaj. A nagylevelű hárs a Dunántúlon és az Északi-középhegységben, az ezüsthárs a Nyírségben és Dél-Dunántúlon talál kedvező feltételeket a növekedéshez, gyakran a cserestölgyesek kísérő faja. Hazánkban számos államilag elismert dísz hársfafajta ismert.

 

Amit a gyűjtésről tudni kell

A hársvirág szedéséről fontos tudni, hogy nem mindegy, mikor végezzük. A még zárt bimbó és a már túlnyílott virág sem a legjobb a hatóanyag tartalmát tekintve. A virágokat röviddel a kinyílásuk után kell begyűjteni, mert az első napokban tartalmazzák a legtöbb anyagot. Fontos tudni, az ezüst hárs és a drogot adó faj közötti botanikai különbségeket.

Gyűjtésekor a virágokat murvalevéllel együtt, a középső virágok nyílásakor szedjük le. Vigyázzunk a fák épségére: nagyobb ágakat sose törjünk le, hanem csak a virágokat csipkedjük le az ágakról. Szedés után a virágokat rögtön kell szárítani, 6-8 cm vastagon terítsük ki, huzatos, árnyékos helyen és gyakran forgassuk át. Ha kész, jól záródó edénybe, fénytől és nedvességtől védve tároljuk.

 

Ha azt mondom, hárs…

 

…rögtön rávágod, hogy nátha. És valóban, már a középkor óta elsősorban a meghűléses megbetegedések kezelésére használja a népi gyógyászat, hiszen virágzatának izzasztó, köptető hatása is van. Ezt tudományos kísérletek keretében is igazolták, ezért a hatásért a hársban lévő flavonoidok és p-kumársav felelősek. A hörgők barátja, csillapítja a köhögést, egyszóval influenza esetén bátran hívhatjuk segítségül. Ráadásul fokozza a szervezet védekezőképességét. Állatkísérletekből támasztották alá nyugtató hatását is, mely illóanyagainak köszönhető, ezért is érdemes használniuk azoknak, akik migrénnel, stresszel, álmatlansággal, pánikrohamokkal küzdenek. A hárs segít a gyomorpanaszok esetén is.

 

Így készítsd

A hársfából nagyon finom teát, szörpöt, üdítőt lehet főzni, csodálatos íze és hatása – antiszeptikus – van a belőle készült méznek. Bármikor ihatjuk, ehetjük, akkor is, ha egészségesek vagyunk, semmiféle mellékhatása nincs.

Tea készítésénél evőkanálnyi hársvirágot 2 dl vízzel kell leforrázni, 10 percig letakarva állni hagyni, majd még melegen fogyasztani. Meghűlés esetén akár társíthatjuk a bodzavirággal, bombasztikus a hatás, ha ráadásul hársmézzel ízesítjük a teát. Kamillával és borsmentával keverve pedig izzasztó hatása sokszorozódik meg.

Ha borogatáshoz használjuk, akkor 3 teáskanálnyi hársvirágot 3 dl forró vízzel kell leforrázni, 10 percig állni hagyni, majd leszűrni. Ezzel a főzettel naponta kétszer is érdemes borogatni a beteg bőrfelületet.